Lektury przedsiębiorcy: Czym opłaty publiczne różnią się od podatków
Podatki to niejedyne źródło dochodów budżetu państwa i samorządów. Znaczne wpływy czerpią one także z różnego rodzaju opłat. Czym różnią się one od podatków?
Podział ten najczęściej opiera się na kryterium wzajemności świadczenia. Wnoszący opłatę najczęściej ma prawo oczekiwać od państwa jakiegoś działania, np. wydania paszportu lub dowodu osobistego. Podział ten nie jest jednak wyraźny. Jak zauważa autorka, pod nazwą opłaty funkcjonują daniny, które mają charakter podatków. Taki zabieg najczęściej wprowadzany jest, aby ukryć rzeczywisty charakter świadczenia. Dobrym przykładem jest opłata targowa, która w istocie jest uproszczoną formą opodatkowania sprzedaży na targowiskach. Nie ma wątpliwości, że pełni ona funkcję dochodową. Świadczy o tym uzależnienie jej wysokości od wielkości miejscowości oraz rodzaju sprzedaży.
W książce opisane są najczęściej płacone przez obywateli opłaty. Sporo miejsca poświęcono m.in. opłacie skarbowej i opłatom sądowym. Opisano nie tylko obecnie funkcjonujące rozwiązania, ale także proces ich zmian.
Jolanta Gliniecka, Opłaty publiczne w Polsce Oficyna Wydawnicza Branta Bydgoszcz – Gdańsk 2007 str. 204