Od umowy pożyczki trzeba zapłacić PCC
Od umowy pożyczki trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jeszcze w ubiegłym roku przedsiębiorcy mogli skorzystać z licznych zwolnień z tego podatku. Niestety, te najczęściej stosowane przestały obowiązywać
Zgodnie z art. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) podatkowi temu podlegają m.in. umowy pożyczki, umowy spółki (akty założycielskie), jak również zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC. Przy czym zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy o PCC za zmianę umowy spółki uważa się m.in. pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, udziałowca lub akcjonariusza niezależnie od ilości udziałów, jakie on posiada.
Pożyczka w kodeksie cywilnym
Ustawa o PCC zawiera zamknięty katalog czynności podlegających temu podatkowi, zatem pojęcia „pożyczka” nie można interpretować w sposób rozszerzający. Aby określić, czy dana umowa jest pożyczką objętą PCC, należy przeanalizować jej postanowienia pod tym kątem, czy odpowiadają one definicji pożyczki z kodeksu cywilnego.
Zgodnie z k.c. istotą umowy pożyczki jest zobowiązanie pożyczkodawcy do przeniesienia na pożyczkobiorcę przedmiotu pożyczki oraz zobowiązanie pożyczkobiorcy do zwrotu tego przedmiotu. Może nim być określona ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku.
Nieważna nazwa
Bez względu na nazwę umowy przyjętą przez strony, czynność cywilnoprawna, której dotyczy, powinna podlegać PCC, jeżeli zawiera wyżej wymienione elementy, charakterystyczne dla umowy pożyczki. Jednocześnie niewłaściwe jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta