Kłopotliwe zatrudnianie cudzoziemca
Pracodawca, który legalnie sprowadził pracowników zza wschodniej granicy, nie może ich wypożyczać innym przedsiębiorcom. Jest to traktowane jako nielegalne zatrudnienie zagrożone wysokimi karami
Wojewoda zachodniopomorski w ciągu 30 dni rozpatrzy odwołania 73 obywatelek Ukrainy, którym zarzucono pracę na czarno. Kobiety, zamiast wykonywać roboty polowe w gospodarstwie właściciela, który je sprowadził do Polski, pracowały w firmie należącej do członka rodziny właściciela.
Pracownik z zagranicy
Zmiany w rozporządzeniu ministra pracy z 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia (DzU z 2006 r. nr 156, poz 1116 ze zm.) ułatwiają legalne zatrudnianie pracowników z Ukrainy, Białorusi czy Rosji. Nie muszą oni mieć zezwolenia wojewody na pracę, pod warunkiem że będą zatrudnieni u danego przedsiębiorcy maksymalnie przez trzy miesiące w ciągu kolejnych sześciu miesięcy. Do pracy uprawnia ich wiza, która jest wydawana na podstawie oświadczenia przyszłego pracodawcy, że zamierza zatrudnić cudzoziemca. Oświadczenie to jest rejestrowane w powiatowym urzędzie pracy.
Nieważna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta