Czołgi w planie Barbarossa
Do ataku na ZSRR Niemcy wystawili cztery grupy pancerne, liczące ok. 3 tys. czołgów. Zadaniem niemieckich jednostek pancernych w ramach planu Barbarossa było wykonanie klasycznego manewru kanneńskiego – zamknięcia w kotłach jak największej liczby jednostek Armii Czerwonej. Pierwsze walki wykazały słuszność niemieckiej doktryny użycia broni pancernej z tym zastrzeżeniem, że czołgi nie były w stanie pokonać dobrze ufortyfikowanych pozycji sowieckich bez wsparcia piechoty, artylerii i lotnictwa.
Mimo oporu Armii Czerwonej niemieckie jednostki pancerne już 8 września znalazły się pod Leningradem, 14 września korpusy 2. Grupy Pancernej i 1. Grupy Pancernej zamknęły w kotle 600 tys. żołnierzy sowieckich na wschód od Kijowa, 25 listopada po obejściu Tuły czołowe jednostki 2. Grupy Pancernej gen. Guderiana znalazły się na przedpolach Moskwy.
W odróżnieniu od przeciwnika Niemcy potrafili w pełni wykorzystać zalety broni pancernej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta