Największa bitwa pancerna w dziejach
Rankiem 11 lipca 4. Armia Pancerna i Grupa „Kempf” zakończyły przegrupowanie przed dalszym natarciem. Manstein chciał uderzyć II Korpusem Pancernym SS na Prochorowkę, aby wyrąbać swym oddziałom drogę na Kursk.
Na lewej flance miał nacierać XLVIII Korpus Pancerny z zadaniem zajęcia miejscowości Obojań i stamtąd uderzenia na Kursk. Natomiast na prawej flance do akcji został wprowadzony III Korpus Pancerny, który miał przekroczyć rzekę Doniec w rejonie Rżawca i uderzyć na skrzydło sowieckiej 69. Armii stojącej w rejonie Prochorowki. Niemieckie natarcie uprzedziło planowane przez Stalina kontruderzenie.
Wokół Prochorowki rozegrała się największa bitwa pancerna drugiej wojny światowej. Dywizja nacierała na dywizję, pułk na pułk, batalion na batalion, kompania na kompanię, czołg na czołg. Załogi po obu stronach walczyły z wielką determinacją. Bitwa była starciem mężnych, odważnych przeciwników. W znalezionym po walkach liście niemieckiego pancerniaka możemy przeczytać:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta