Początek ofensywy
Rosjanie dowiedzieli się też, kiedy spadnie na nich niemiecka pancerna pięść: „W nocy z 4 na 5 lipca w pasie 13. i 48. Armii wzięto do niewoli niemieckich pionierów, którzy robili przejścia w polach minowych. Jeńcy zeznali, że natarcie wyznaczono na godz. 3 rano”.
Marszałek Żukow przygotował jednak Niemcom „niespodziankę”: „O godzinie 2.20 wydałem rozkaz kontrprzygotowania. Wszystko dookoła jakby zawirowało i rozległ się ogłuszający grzmot – rozpoczęła się gigantyczna bitwa w rejonie łuku kurskiego. Słyszeliśmy i odczuwaliśmy ogień i mimo woli w naszej wyobraźni powstał obraz położenia nieprzyjaciela na postawach wyjściowych, które niespodziewanie znalazły się pod huraganowym ogniem”.
Równocześnie sowieckie lotnictwo zaatakowało niemieckie lotniska polowe. Uprzedzone o nadlatujących samolotach eskadry myśliwskie Luftwaffe zdołały poderwać maszyny. W bitwie powietrznej, która rozegrała się nad lotniskami VIII Korpusu Lotniczego, Rosjanie stracili 120 samolotów. W sumie 5 lipca lotnictwo sowieckie straciło 432 samoloty, natomiast Luftwaffe tylko 26 maszyn.
Ze względu na straty w oddziałach pierwszorzutowych ofensywa rozpoczęła się z opóźnieniem. Mimo to na odcinku XLVIII Korpusu Pancernego gen. von Knobelsdorfa 3. DPanc. gen. Westhovena, 11. DPanc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta