Operacja „Zitadelle”
Po zwycięskiej bitwie pod Charkowem dowództwo niemieckie rozpoczęło przygotowania do nowej ofensywy przeciwko Armii Czerwonej. Jej celem miało być odebranie przeciwnikowi inicjatywy strategicznej na froncie wschodnim, którą Sowieci uzyskali po bitwie pod Stalingradem.
Feldmarszałek von Manstein, dowódca Grupy Armii „Południe”, uważał, że tylko szybkie rozpoczęcie operacji mogło gwarantować jej powodzenie.
Przygotowaniem planu operacji, która otrzymała kryptonim „Zitadelle” („Cytadela”), zajął się szef Sztabu Oberkommando der Heeres (OKH – Naczelne Dowództwo Wojsk Lądowych) gen. Kurt Zeitzler. Głównym założeniem było wyprostowanie linii frontu w rejonie łuku kurskiego i zniszczenie znajdujących się tam jednostek Armii Czerwonej, a w przyszłości uderzenie z tego kierunku na Moskwę. Hitler zaaprobował te propozycje. 15 kwietnia 1943 roku wydał rozkaz operacyjny nr 6, w którym pisał: „zdecydowałem się, gdy tylko pozwolą warunki meteorologiczne, przeprowadzić natarcie «Zitadelle» – pierwsze w tym roku. Natarciu temu wyznacza się decydujące znaczenie. Powinno ono zakończyć się szybkim i decydującym sukcesem i doprowadzić do przejęcia w nasze ręce inicjatywy na okres wiosny i lata”.
4 maja na naradzie w kwaterze polowej Hitlera przedyskutowano plan działań przygotowany przez szefa Sztabu OKH. Gen. Guderian wspominał: „Model (gen....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta