Charków
Po klęsce pod Stalingradem Hitler dokonał reorganizacji niemieckich sił walczących na południowym odcinku frontu wschodniego. Zlikwidował Grupę Armii „B” feldmarszałka von Weichsa i przekształcił Grupę Armii „Don” w Grupę Armii „Południe” pod dowództwem feldmarszałka Ericha von Mansteina, któremu od tego momentu podlegały wszystkie jednostki niemieckie działające od Kurska do Morza Azowskiego.
16 lutego niemieckie jednostki II Korpusu Pancernego SS gen. Paula Haussera w obawie przed okrążeniem opuściły Charków. Sytuacja stała się niebezpieczna: Rosjanie szykowali się do nowej ofensywy, a niemieckim armiom groziło okrążenie. Aby temu zapobiec, Manstein przygotował kontruderzenie, które miało odrzucić siły sowieckich frontów Woroneskiego i Południowo-Zachodniego na wschód oraz doprowadzić do ponownego zajęcia Charkowa.
Operacja rozpoczęła się 22 lutego 1943 roku. Manstein użył podstępu:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta