Wspólnota alternatywą dla spółdzielni
Osoby, które wykupiły mieszkanie na własność i nie są zadowolone ze swojej spółdzielni, mogą wystąpić o jej podział i utworzyć mniejszą. Inna droga to utworzenie wspólnoty mieszkaniowej i znalezienie dobrego zarządcy
Po 31 lipca zmieniły się zasady przekształcania lokatorskich oraz własnościowych mieszkań spółdzielczych. Można wykupić je na bardzo atrakcyjnych warunkach. Wielu spółdzielców skorzystało już z tej okazji. Są teraz właścicielami i zastanawiają się, co dalej, zwłaszcza ci, którzy nie są zadowoleni ze swojej dotychczasowej spółdzielni. Mają dwie możliwości. Swoją nieruchomością mogą zarządzać w ramach wspólnoty mieszkaniowej lub też doprowadzić do podziału spółdzielni na mniejsze.
Kiedy powstaje wspólnota
Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa w budynku (lub budynkach) położonym na terenie określonej nieruchomości. Dzieje się tak, kiedy żaden lokal nie należy już do spółdzielni. Nie ma przy tym znaczenia, czy ich właściciele są jeszcze członkami spółdzielni, czy już z członkostwa zrezygnowali.
Rządzą się wtedy ustawą o własności lokali. Pozwala im ona wybrać zarząd spośród osób fizycznych (także z grona właścicieli) lub powierzyć w formie aktu notarialnego osobie prawnej (np. towarzystwu budownictwa społecznego lub spółdzielni mieszkaniowej) albo osobie fizycznej. Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta