Fiskus chce korekty przy aportach, chociaż to niezgodne z dyrektywą
Podatnicy ciągle nie wiedzą, czy muszą korygować VAT, wnosząc swój majątek aportem. Sądy ostatnio opowiadają się po stronie fiskusa, a eksperci podkreślają, że polskie przepisy są sprzeczne z dyrektywą
Wewnętrzne regulacje nie powinny bowiem naruszać fundamentalnego prawa do odliczenia podatku naliczonego. Niestety, przyjęcie takiej wykładni to pewny spór z urzędem. Tym bardziej że ostatnio w orzecznictwie dominuje niekorzystny dla podatników pogląd. Najświeższy przykład to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 listopada 2007 r. (III SA/Wa 1478/07, opisywaliśmy go w „Rz” z 22 listopada).
Zmieniamy przeznaczenie majątku
Wniesienie wkładu do spółki to czynność zwolniona z VAT. Wynika tak z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. A podatek naliczony przy zakupach można odliczyć tylko wtedy, gdy są one wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Aport jest natomiast czynnością zwolnioną. Z kolei art. 91 ust. 7 ustawy o VAT mówi o obowiązku korekty, gdy „zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego”. Czy dotyczy to aportów?
– Ten przepis ma zastosowanie wtedy, gdy zmieniło się przeznaczenie środka trwałego, np. z powodu zmiany rodzaju wykonywanej działalności – mówi Marek Wojda, doradca podatkowy z Baker & McKenzie. – Podatnik może więc kupić komputer i wykorzystywać go w firmie sprzedającej artykuły przemysłowe, a po dwóch latach uznać, że lepiej pójdzie mu w pośrednictwie finansowym (działalność zwolniona). Wtedy faktycznie powinien skorygować VAT odliczony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta