VAT zapłacony za granicą to w Polsce koszt podatkowy
Czy podatek od wartości dodanej, zapłacony w innym państwie unijnym, może być w Polsce kosztem uzyskania przychodu? Organy podatkowe uważają na ogół, że nie. Nie ma jednak podstaw prawnych do tego, by pozbawiać podatników prawa zaliczania tego wydatku do kosztów
Na wstępie zauważmy, że przepisy ustaw o podatkach dochodowych definiują tylko pojęcie „ustawy o podatku od towarów” – odsyłając do ustawy o VAT z 11 marca 2004 r. (art. 4a pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – updop, i art. 5a pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – updof). Nie znajdziemy w nich natomiast definicji pojęcia „podatek od towarów i usług”, choć takim się posługują. Nie posługują się natomiast sformułowaniem „podatek od wartości dodanej”.
Z kolei ustawa z 11 marca 2004 r. o VAT reguluje opodatkowanie „podatkiem od towarów i usług”, a zgodnie z jej art. 2 pkt 11 przez „podatek od wartości dodanej” rozumie się podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego, z wyjątkiem podatku od towarów i usług nakładanego tą ustawą.
O jaki podatek chodzi
W myśl art. 15 ust. 1 updop i art. 22 ust. 1 updof do kosztów uzyskania przychodu zaliczane są jedynie te wydatki, które zostały poniesione w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, a które jednocześnie z kosztów nie zostały wyłączone (w art. 16 updop ani w art. 23 updof).
Zakładając, że wydatek sam w sobie jest celowy i zasadny, dla rozstrzygnięcia, czy zawarty w nim podatek od wartości dodanej może być kosztem podatkowym, należy odwołać się do art. 16 ust. 1 pkt 46 updop i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta