Jak państwo powinno wykonywać wyroki Trybunału Praw Człowieka
Państwo może ponownie naruszyć konwencję z powodu wyroku, który uniemożliwia naprawienie naruszenia stwierdzonego wcześniej przez Trybunał Praw Człowieka – orzekli sędziowie ze Strasburga, o czym pisze adwokat, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Verein gegen Tierfabriken Schweiz (VgT) jest stowarzyszeniem ochrony zwierząt, które prowadzi m.in. kampanie przeciwko hodowli przemysłowej. Taki też charakter miał spot telewizyjny – zaskarżony przez stowarzyszenie do sądu – ilustrujący drastyczne warunki hodowli, kończący się słowami: „Jedz mniej mięsa dla własnego zdrowia, dla dobra zwierząt i środowiska”. Sprawa dotarła aż do Trybunału Federalnego (TF), który w sierpniu 1997 r. oddalił skargę stowarzyszenia.
Europejski Trybunał Praw Człowieka (Trybunał) w wyroku z 28 czerwca 2001 r. uznał, iż w ten sposób Szwajcaria naruszyła art. 10 (wolność wyrażania opinii) europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Wobec tego stowarzyszenie wystąpiło do TF o rewizję jego wyroku. Ten zaś oddalił wniosek, argumentując, że stowarzyszenie nie wyjaśniło, czego żąda i w jaki sposób naruszenie miałoby być naprawione.
Reakcją stowarzyszenia była następna skarga do Strasburga i ten sam zarzut zarzut, iż doszło do kolejnego naruszenia prawa do wolności wypowiedzi.
Orzeczenie – i co dalej
Stwierdzenie w wyroku naruszenia konwencji jest w istocie deklaratoryjne. Państwa zobowiązały się do podporządkowania decyzjom Trybunału w sporach, w których są stronami, a Komitet Ministrów (KM) ma nadzorować ich wykonanie. Z tego wynika, iż państwo ma obowiązek nie tylko zapłaty zainteresowanemu sum...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta