Nie zawsze można darować środek trwały bez podatku
Jeśli przedsiębiorca wycofa z działalności gospodarczej środek trwały i przekaże go w darowiźnie, nie uzyska przychodu. Będzie jednak musiał zapłacić VAT, ale tylko gdy przy nabyciu mógł go odliczyć
Przedsiębiorcy często wycofują z prowadzonej działalności gospodarczej środki trwałe, np. samochody. Mija pewien czas użytkowania i okazuje się, że środek trwały nie jest już w firmie potrzebny. Zdarza się, że wycofany z działalności samochód przedsiębiorcy przekazują innym osobom w darowiźnie, np. członkom rodziny lub osobom, z którymi współpracowali. Nie skutkuje to powstaniem przychodu u darczyńcy. Przychód z tego tytułu nie powstaje również u obdarowanego.
Przychód nie powstanie
Wartość środków trwałych przekazanych w darowiźnie jest uwzględniana przy obliczeniu podatku od spadków i darowizn. Jeśli przychody podlegają przepisom o podatku od spadków i darowizn, nie stosuje się do nich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 2 ust. 1 pkt 3 updof). Potwierdzają to również organy podatkowe (np. interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew z 21 lutego 2007 r.,IX-005/41/ Z/K/07).
W razie zatem przekazania synowi darowizną samochodu będącego środkiem trwałym w firmie obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych nie powstanie. Gdy darowizna środka trwałego będzie dotyczyła najbliższej rodziny, nie trzeba będzie płacić również podatku od spadków i darowizn. Przepisy tej ustawy przewidują bowiem liczne zwolnienia.
Obdarowany może liczyć na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta