Gdy pożycza spółka, nie powinno być PCC
Umowa pożyczki może być opodatkowana VAT lub podatkiem od czynności cywilnoprawnych. To, który z tych podatków wchodzi w grę, zależy od tego, czy pożyczka jest udzielana w ramach działalności gospodarczej
Przedsiębiorcy często mają co do tego wątpliwości, bo organy podatkowe niejednolicie interpretują przepisy.
∑ W DF z 8 listopada przeczytałam, że od umowy pożyczki trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Czy dotyczy to również sytuacji, gdy spółka z o.o. pożycza pieniądze wspólnikowi, który jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą? Czy może ma tu zastosowanie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC i w związku z tym że obie strony są opodatkowane VAT, umowa pożyczki jest zwolniona z PCC?
∑ Spółka jawna, która jest czynnym podatnikiem VAT, udzieliła innej firmie pożyczki. Pożyczka jest sporadyczna i nie jest objęta zakresem działalności gospodarczej pożyczkodawcy. Czy pożyczkodawca ma obowiązek udokumentowania wykonanej usługi fakturą VAT ze stawką „zw”? Czy dotyczy to również kwot naliczanych miesięcznie odsetek? – pytają czytelnicy DF.
W DF z 8 listopada pisaliśmy o ogólnych regułach opodatkowania umów pożyczki. Zasadniczo są one objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2 proc. Przy czym, zgodnie z art. 4 pkt 7 ustawy o PCC, obowiązek podatkowy ciąży na biorącym pożyczkę.
Pierwszy czytelnik pyta o sytuację, gdy spółka udziela pożyczki wspólnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Drugie pytanie też dotyczy pożyczki udzielonej przez spółkę przedsiębiorcy. Obie transakcje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta