Dlaczego rządy nie dotrzymują obietnic?
Kolejne gabinety w Polsce nie grzeszą słownością. Jest to spowodowane nie tylko niestabilnością polityczną, ale również słabą organizacją rządu – pisze Radosław Zubek, politolog z London School of Economics and Political Science
Dwa, trzy razy w roku rząd ogłasza program prac legislacyjnych, w którym wylicza projekty ustaw do przyjęcia i wniesienia do Sejmu. Z uwagi na publiczny charakter tych deklaracji można by się spodziewać, że rząd zrobi wszystko, aby terminowo wywiązywać się z własnych obietnic.
Analiza kilku ostatnich planów legislacyjnych pokazuje jednak, że tak się nie dzieje. W latach 2006 – 2007 Rada Ministrów przyjmowała i przekazywała do parlamentu jedynie 20 – 30 procent wszystkich zaplanowanych projektów ustaw. Polskie rządy wywiązywały się zatem średnio z jednej na cztery obietnice legislacyjne.
Badania przeprowadzone przez autora artykułu wspólnie z Klausem Goetzem i Martinem Lodge’em wskazują, że głównych powodów należy szukać w niestabilności politycznej, a przede wszystkim w słabej organizacji procesu planowania.
Niestabilność polityczna
Częste zmiany rządu, premiera czy ministrów w sposób naturalny prowadzą do rewizji priorytetów politycznych, co z kolei owocuje niskim poziomem realizacji ogłoszonych wcześniej zamierzeń legislacyjnych.
W ciągu ostatnich lat polska scena polityczna była świadkiem nieustannych zawirowań. Niemal co roku następowała zmiana na fotelu premiera,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta