Tylko reprezentatywny związek może zawrzeć układ zbiorowy
Związek zawodowy zrzesza w firmie wszystkich pracowników określonego zawodu stanowiących niecałe 5 proc. zatrudnionych. Chce zawrzeć z pracodawcą zakładowy układ zbiorowy pracy, który objąłby tylko jego członków. Sprzeciwiają się temu inne organizacje związkowe o statusie reprezentatywnych. Zamierzają zawrzeć jeden układ dla wszystkich. Czy taka mała, niereprezentatywna organizacja może podpisać zakładowy układ zbiorowy? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Przy pluralizmie związkowym w zakresie reprezentacji zbiorowych praw i obowiązków, w tym w szczególności prowadzenia rokowań i zawierania zakładowych układów zbiorowych pracy, powstaje problem reprezentatywności. Chodzi o określenie, który z kilku związków działających u pracodawcy może być rzecznikiem pracowników.
Przyjęto szczególną formułę reprezentatywności. Przy zawieraniu zakładowych układów (zuzp) obowiązuje ogólna zasada wspólnej reprezentacji związkowej (art. 24125 k. p.). W praktyce powołanie jej przez wszystkie związki jest niezwykle rzadkie. Nie przeszkadza to jednak prowadzić rokowań o układzie, gdy wszystkie organizacje do nich przystąpią. Problem powstaje, gdy nie wszystkie z zakładowych związków przystąpią do negocjacji. W takich warunkach musi w nich uczestniczyć co najmniej jedna tzw. reprezentatywna organizacja związkowa.
Ważny staż...
Aby wyeliminować konflikty w procedurze układowej, art. 24125a § 3 k. p. wprowadził zasadę, że przy ustalaniu liczby pracowników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta