Jakie obowiązki ma właściciel
Właściciel mieszkania musi wydać je najemcy w stanie przydatnym do użytku i wykonywać obciążające go naprawy. Jego podstawowe prawo to pobieranie czynszu, który wolno mu też podwyższyć. Możliwość podwyżki została jednak w odniesieniu do wielu mieszkań znacznie ograniczona
Obowiązuje domniemanie, że najemca otrzymał przedmiot najmu w stanie dobrym i przydatnym do umówionego użytku.
Oczywiście, strony mogą umówić się , że mieszkanie będzie przekazane lokatorowi w innym stanie, i że np. to on je wyremontuje albo zaadaptuje do swoich potrzeb. Najlepiej, jeśli w umowie najmu od razu zostanie wskazany sposób związanych z tym rozliczeń.
Z prywatnym można się umówić inaczej
Bardziej szczegółowo obowiązki właściciela określa art. 6a ustawy o ochronie praw lokatorów, który odnosi się w pełni do mieszkań należących do zasobu publicznego, a do mieszkań w domach prywatnych – jeśli inaczej nie postanowiono w umowie najmu. Przepis ten nie dotyczy okazjonalnego najmu mieszkań. Obowiązują tu tylko wskazane wyżej ogólne zasady przewidziane w kodeksie cywilnym. Tak więc np. właściciel lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, wynajmowanego okazjonalnie, nie odpowiada wobec lokatora za sprawne funkcjonowanie urządzeń należących do części wspólnej nieruchomości.
Właściciel ma obowiązek zapewnienia sprawnego działania instalacji i urządzeń związanych z budynkiem, a umożliwiających najemcy korzystanie z wody, gazu, ciepła, elektryczności, wind oraz innych urządzeń stanowiących wyposażenie nie tylko lokalu, ale i budynku. Jeśli właściciel wynajmuje lokal po opuszczeniu go przez poprzedniego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta