Rozwiązanie najmu nie zawsze bywa łatwe
Sposób i dopuszczalność rozstania z lokatorem zależy przede wszystkim od tego, czy przedmiotem najmu jest mieszkanie czy lokal użytkowy, a także czy umowę zawarto na czas określony czy też bezterminowo
Nie ma problemu z umową najmu zawartą na czas określony, bo rozwiązuje się z ona jego upływem. Dotyczy to zarówno najmu mieszkań, jak i lokali użytkowych. W samej jednak takiej umowie mogą być wskazane sytuacje, w których zarówno wynajmującemu, jak i najemcy wolno ją wypowiedzieć. Może to być ogólny zapis, że jest to dopuszczalne „z ważnych przyczyn”. Jeśli takiej możliwości w umowie nie przewidziano, a żadna ze stron nie daje powodów do rozwiązania jej ze skutkiem natychmiastowym – bez zachowania terminów wypowiedzenia, wcześniejsze jej zerwanie jest niedopuszczalne. W razie bezpodstawnego zerwania umowy przez którąkolwiek ze stron, druga może domagać się od niej odszkodowania.
Umowa na czas nieokreślony
Umowę najmu na czas nieokreślony mogą zwykle wypowiedzieć obie strony. Zasada ta w pełni odnosi się :
∑ do obu stron umowy najmu lokali innych niż mieszkalne, a także
∑ do najemców mieszkań.
Natomiast sytuacje, w których może wypowiedzieć najem mieszkania właściciel (wynajmujący), zostały określone ściśle w ustawie o ochronie lokatorów (o tym dalej).
W umowie najmu można określić konkretny termin jej wypowiedzenia (np. na rok, na pół roku naprzód). Jeśli takiego zastrzeżenia w niej nie ma, obowiązują tzw. ustawowe terminy wypowiedzenia. W przypadku najmu na czas nieoznaczony, jeśli czynsz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta