Zwykły najem czy działalność gospodarcza
Najem może być dodatkowym odrębnym źródłem dochodów – gdy wynajmujesz np. niepotrzebny garaż czy mieszkanie otrzymane w darowiźnie bądź nawet specjalnie w tym celu kupione. Może też być świadczony zawodowo – w ramach firmy
Wystarczy, że zgłosisz w gminie prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług najmu i będziesz wykonywać ją w sposób zorganizowany i ciągły. Z najmem w ramach działalności gospodarczej masz do czynienia także wtedy, gdy na podstawie umowy najmu oddasz do używania innym osobom składniki majątku (maszyny, urządzenia, lokale, budynki) nieprzydatne już w twojej firmie, ale figurujące w jej ewidencji środków trwałych (nawet jeśli zgłoszony w gminie przedmiot twojej działalności nie obejmuje świadczenia usług najmu).
Różne skutki podatkowe
W zależności od tego, czy jest to najem „prywatny” (składników majątku niezwiązanych z działalnością gospodarczą), czy usługa najmu wykonywana w ramach działalności gospodarczej, różne będą skutki podatkowe zawarcia takiej umowy. O zasadach opodatkowania najmu niebędącego działalnością gospodarczą piszemy w dalszej części tego poradnika. W tym miejscu przedstawimy pokrótce, w jaki sposób opodatkowany jest najem świadczony w ramach firmy.
Zysk z firmy
Osoby, które zarejestrowały działalność gospodarczą polegającą na wynajmie, rozliczają się z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta