Zmiany, ulepszenia, rozliczenia
Najemca nie może bez zgody właściciela dokonywać w lokalu czy budynku zmian sprzecznych z ich przeznaczeniem albo umową. Ma on zwykle prawo doprowadzić do mieszkania potrzebne mu media, np. Internet
Zasadą jest, że najemcy wolno założyć w wynajętym lokalu oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia. To ustawowe wyliczenie jest jednak tylko przykładowe. Przyjmuje się, że ma on prawo zainstalować także np. Internet, telewizję kablową, centralne ogrzewanie czy instalację wodociągową. Tego rodzaju ulepszenia są zakazane tylko wtedy, gdyby sposób ich dokonania był sprzeczny z obowiązującymi przepisami albo zagrażał bezpieczeństwu nieruchomości.
Na dokonywanie ulepszeń najemca musi mieć zgodę właściciela. Jeśli ten się nie zgadza, najemca może wystąpić przeciwko właścicielowi do sądu z żądaniem zobowiązania go do wyrażenia zgody – np. na założenie danej instalacji.
Nakłady do rozliczenia
Czym innym niż zgoda jest kwestia rozliczeń między wynajmującym a lokatorem, związanych z dokonanymi ulepszeniami. Zasada zapisana w art. 676 k.c. jest taka, że jeśli najemca ulepszył wynajętą rzecz, wynajmujący z braku odmiennej umowy, może wedle swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia (za zapłatą sumy odpowiadającej wartości w chwili zwrotu) albo też żądać przywrócenia stanu poprzedniego. Ta zasada obowiązuje jednak, jeśli najemca i właściciel nie umówili się inaczej. Ale uwaga. Rozliczenie albo przywrócenie stanu poprzedniego następuje dopiero po zakończeniu najmu.
Inaczej przedstawia się kwestia zwrotu przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta