Unijnym aptekarzom łatwiej o pracę w Polsce
Farmaceuci z państw Unii Europejskiej, Szwajcarii oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu będą mogli uzyskać uznanie swoich kwalifikacji w Polsce.
Sejm przyjął wczoraj nowelizację ustawy o izbach aptekarskich. Określa ona zasady uznawania nad Wisłą kwalifikacji zawodowych aptekarzy z tych krajów. Nowelizacja – implementująca dyrektywę 2005/36/WE – określa dokładnie procedurę uznawania kwalifikacji. Mogą o to występować farmaceuci, którzy mają dyplom potwierdzający minimum pięcioletnie studia na kierunku farmacja w szkole wyższej. Studia takie muszą też obejmować sześciomiesięczną praktykę zawodową w aptece. Będzie można przyznać prawo do wykonywania zawodu tym, którzy mają kwalifikacje uzyskane w krajach UE uznawane za równoważne z farmaceutycznymi.
Dla przyjezdnych farmaceutów będzie też możliwość tymczasowej i okazjonalnej pracy w zawodzie. Nie będą musieli przechodzić pełnej procedury uznawania kwalifikacji – wystarczy złożenie pisemnego oświadczenia w izbie aptekarskiej i wpis do uproszczonego rejestru takich aptekarzy. Teraz ustawą zajmie się Senat.