Drobne nakłady obciążają lokatora
Podstawowy obowiązek lokatora to terminowe płacenie czynszu. Musi też dbać o wynajęte lokum, używać go zgodnie z przeznaczeniem i przestrzegać porządku domowego
Te obowiązki ciążą na wszystkich najemcach – zarówno mieszkań, jak i lokali użytkowych – bez względu na okres, na jaki zawarto umowę najmu.
Trzeba liczyć się z innymi
Najemcy nie wolno co do zasady samowolnie podnająć lokalu ani nawet jego części czy użyczyć go nieodpłatnie. Musi mieć na to zgodę właściciela. Jeśli tak zadysponuje lokalem bez jego zgody, właścicielowi wolno rozwiązać z nim umowę najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia. Jeśli jednak jest to mieszkanie, także wynajęte okazjonalnie, właściciel musi, stosownie do art. 11 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, wypowiedzieć najem nie później niż na miesiąc naprzód.
Zgody właściciela nie wymaga tylko udostępnienie lokalu osobie, wobec której na najemcy ciąży obowiązek alimentacyjny. Chodzi przede wszystkim o dzieci.
Najemca ma obowiązek stosowania się do porządku domowego, jeśli ten nie jest sprzeczny z uprawnieniami wynikającymi z umowy. Powinien też liczyć się z potrzebami innych mieszkańców i sąsiadów. Porządek domowy to nie tylko regulamin ustalony przez właściciela, ale w praktyce przede wszystkim ustalone zwyczaje.
Sankcją za rażące i uporczywe naruszanie porządku domowego jest wypowiedzenie, a nawet eksmisja.
Utrzymanie lokalu we właściwym stanie
Najemca musi dbać o przedmiot najmu. Naruszenie tego obowiązku może być podstawą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta