Nie każdego można pozbyć się z firmy
Gdy szef redukuje w firmie etaty, niektórzy pracownicy mogą być spokojni. Przed taką decyzją chroni ich kodeks pracy albo odrębne ustawy
Z ochrony przed zwolnieniem korzystają m.in.
∑ kobiety w ciąży,
∑ pracownicy przebywający na urlopach macierzyńskich,
∑ osoby przebywające na urlopach wychowawczych,
∑ pracownicy korzystający z ochrony przedemerytalnej,
∑ młodociani,
∑ związkowcy,
∑ społeczni inspektorzy pracy,
∑ poborowi.
Nie jest to pełna lista, ale zazwyczaj z przypadkami tych zatrudnionych najczęściej spotykają się pracodawcy. Uwaga! Tu omawiamy zasady ochrony przy indywidualnych zwolnieniach u pracodawców, którzy zatrudniają mniej niż 20 pracowników. O ochronie przy zwolnieniach grupowych czytaj w ramce na str. XI.
O utratę pracy nie musi obawiać się pracownica w ciąży oraz przebywająca na urlopie macierzyńskim. Takiej osobie pracodawca nie może ani wypowiedzieć umowy o pracę, ani jej rozwiązać. Z ochrony przed zwolnieniem z pracy korzystają też ojcowie – pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim.
Uwaga! Mimo że zakaz dotyczący tego zwolnienia jest obowiązkowy, to kodeks pracy przewiduje od niego wyjątki:
∑ pracodawca może zwolnić ciężarną albo przebywającą na urlopie macierzyńskim, jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 k.p.), a zakładowa organizacja związkowa zgodziła się na takie zwolnienie,
∑ wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie ciąży lub urlopu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta