Poręczenie wekslowe tylko z podpisami
O złożeniu ważnego poręczenia wekslowego można mówić dopiero wówczas, gdy znajdzie się pod nim przynajmniej tyle podpisów, ile wymaganych jest do złożenia oświadczenia woli przez spółkę
Jeden z naszych czytelników ma 51 proc. udziałów w spółce z o.o. i jest prezesem jej zarządu. Chcąc odkupić resztę udziałów, wystawił weksel. Podpisał go w dwóch miejscach – raz jako wystawca, drugi raz jako prezes spółki. Sądził wówczas, że jego firma poręczała w ten sposób zapłatę weksla. Jednak umowa spółki wymaga do składania oświadczeń w imieniu spółki współdziałania prezesa i wiceprezesa zarządu.
– Czy weksel jest zatem ważny? Czy jeśli podpis wiceprezesa znajdzie się na wekslu, będzie można wystąpić do sądu o zapłatę? Jak wygląda postępowanie przed sądem? Czy możliwe będzie na jego podstawie zajęcie majątku spółki albo moich udziałów jako głównego wspólnika? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Weksel wystawiony przez czytelnika jest jak najbardziej ważny. Uprawniony z weksla – czyli osoba, na rzecz której czytelnik zobowiązał się do zapłaty – ma zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta