Inwestycje infrastrukturalne: mnożenie przepisów nie rozwiąże problemu
Czy od kolejnej nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych przybędzie dróg i stadionów – powątpiewają eksperci Instytutu Zamówień Publicznych oraz wspólnicy w Kancelarii Prawnej Twarowski i Wspólnicy
Rząd obiecuje, że do końca stycznia przygotuje regulacje prawne, które mają rozwiązać problemy związane z inwestycjami infrastrukturalnymi. Zapowiada kolejną nowelizację ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: uzp) oraz zupełnie nową ustawę koncesyjną.
W ostatnich latach na pytania, dlaczego nie buduje się dróg i mostów, z czego wynikają problemy w wydatkowaniu środków unijnych, dlaczego nie ma stadionów, z reguły padała odpowiedź, że winne są temu niedoskonałe regulacje prawne. W związku z tym przepisy uzp poddawane były zabiegom tzw. szybkich nowelizacji. Niektóre z wprowadzonych zmian przyczyniły się niewątpliwie do poprawienia uzp, znaczna jednak część przyniosła skutek odwrotny do zamierzonego. Obszar zamówień publicznych rzeczywiście wymaga zmian, tyle że systemowych. Konieczna jest dalsza profesjonalizacja organów odwoławczych oraz kadry zamawiających i wykonawców, podjęcie trudu wykorzystania narzędzi elektronicznych i centralizacji rządowych zamówień publicznych. Najważniejsze jest jednak zapewnienie stabilności prawa zamówień publicznych, co nie będzie łatwe, bo wkrótce przeprowadzone będą kolejne nowelizacje uzp.
A czy zapowiadana ustawa koncesyjna to zupełnie nowa regulacja? Niezupełnie.
Koncesja na roboty budowlane
jest uregulowana przez uzp od 2004 roku. W skrócie rzecz ujmując,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta