Od polityki historycznej nie ma ucieczki
Wskutek braku państwowej polityki historycznej polski prezydent na obchodach 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Moskwie został posadzony w piątym rzędzie – Jarosław Sellin, mówi były wiceminister kultury w rozmowie z Piotrem Semką i Kamilą Baranowską
Rz: Wraz z Kazimierzem Ujazdowskim i Pawłem Zalewskim wystosował pan apel do premiera Donalda Tuska o podjęcie pozytywnej polityki historycznej. Skąd pomysł takiej inicjatywy?
Ponieważ na razie nie doczekaliśmy się wyraźnego planu w tej sprawie. A o taki długofalowy plan działań apelujemy. Nowy rząd musi zrozumieć, że nie uciekniemy od systematycznie uprawianej polityki historycznej.
Ale to wymagałoby chęci kontynuowania przez ekipę Platformy polityki PiS. Niedawno zaś minister kultury Bogdan Zdrojewski ostro skrytykował projekt Muzeum Ziem Zachodnich we Wrocławiu. Uznał go za „najgorszy projekt kulturalny, na który wstępnie przyznano unijne pieniądze”.
Myślę, że minister Zdrojewski wyraził swój pogląd na temat przygotowań infrastrukturalnych tego projektu, nie dezawuując go jako idei.
„Mam uwierzyć, że mieszkańcy Szczecina albo niemieccy sąsiedzi przyjadą oglądać taką ekspozycję?”– to słowa ministra Zdrojewskiego.
Śląsk jest specyficznym miejscem, gdzie pojawiło się największe nowe skupisko polskie po drugiej wojnie światowej, również dlatego, że były to najbogatsze i najlepiej rozwinięte infrastrukturalnie tereny spośród tych, które Polska przejęła po II wojnie światowej. Dorobek Polaków po 1945 r. na tych ziemiach powinien być eksponowany w skali całego Dolnego Śląska, a nie samego Wrocławia, toteż pomysł, by zrealizować ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta