Teczka premiera
Nazwisko Donalda Tuska pojawiło się jeszcze przed sierpniem na sporządzonej przez gdańską SB liście osób związanych z opozycją. Obok wpisano m.in. Bogdana Borusewicza i Antoniego Macierewicza – pisze dziennikarz „Rzeczpospolitej”
Instytut Pamięci Narodowej przekazał Donaldowi Tuskowi 46 stron dokumentów na jego temat, jakie odnalazł w swoich archiwach. Premier zdecydował o upublicznieniu całości w Internecie. Dziś po południu na stronie Platformy znajdzie się ich szczegółowe omówienie.Na wstępie warto przypomnieć, że ze względu na skalę zniszczeń archiwów b. SB poszukiwanie akt dotyczących konkretnej osoby lub sprawy ciągle nierzadko przypomina poszukiwanie igły w stogu siana. Na początku lat 90. po przejęciu archiwów SB ówczesny Urząd Ochrony Państwa szacował, że w Gdańsku zniszczono ok. 90 proc. akt. Dzisiejsze szacunki IPN są podobne. Najpełniej, niemal w całości, zachowały się akta paszportowe. I właśnie te akta Donald Tusk otrzymał w całości (sygnatura akt EAGD 310432).Na spotkanie z Giedroyciem
Przypomnijmy wydarzenia z lat 80. Po raz pierwszy Tusk wyjechał za granicę w lecie 1985 r. Ten wyjazd do Paryża był dla niego i środowiska skupionego wokół wydawanego w Gdańsku podziemnego kwartalnika „Przegląd Polityczny” (ukazywał się od marca 1983 r.) bardzo ważny.
W aktach odnotowano, że występując o paszport, Tusk przedstawił wymagane wówczas zaproszenie od osoby prywatnej. Oficjalny cel wyjazdu był zatem turystyczny. Nieoficjalny był inny. Tusk miał się spotkać z przedstawicielami nowej, solidarnościowej emigracji – m.in. z Mirosławem Chojeckim, Maciejem Grzywaczewskim i Bronisławem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta