Szef rozlicza się z pracownikiem i wystawia mu świadectwo
W dniu, w którym rozwiązuje się umowa o pracę, pracownik musi otrzymać świadectwo pracy i mieć uregulowane wszystkie sprawy finansowe
W zależności od tego, jaka była przyczyna zakończenia stosunku pracy, należą mu się różne wypłaty, odprawy i świadczenia pieniężne, które reguluje pracodawca.
WYNAGRODZENIE
Choć termin odejścia już jest ustalony, to do końca okresu wypowiedzenia pracodawca wypłaca pensję ustaloną w umowie o pracę. Ile będzie to trwało? Decyduje o tym okres wypowiedzenia związany z okresem zatrudnienia u tego pracodawcy. Według kodeksu pracy najdłużej potrwa to trzy miesiące. Przepisy wewnętrzne obowiązujące w firmie lub umowa o pracę mogą jednak pracownikowi gwarantować dłuższy okres wypowiedzenia. Nawet przy rozstaniu szef musi go stosować. Chyba że strony porozumiały się inaczej.
Odchodząc, pracownik ma prawo także do innych wypłat. Chodzi np. o te składniki wynagrodzenia, które zostały określone w umowie o pracę lub przepisach firmowych, jeśli zatrudniony nabył do nich prawo. Będą to więc premie i nagrody, np. jubileuszowa. Ma też otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany w naturze urlop wypoczynkowy.
EKWIWALENT URLOPOWY
Jeśli pracownik nie wykorzysta przysługującego mu w całości lub w części urlopu wypoczynkowego, bo jego stosunek pracy rozwiązał się lub wygasł, to szef wypłaca mu za to ekwiwalent pieniężny. Jest to świadczenie jednorazowe, a reguluje je art. 171 k.p. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik miał umowę na czas określony, czy bezterminową. Nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta