Nieznany Wawel w obiektywie Bułhaka
Dokumentacja historyczna. Prawie 100 zdjęć ojca polskiej fotografii prezentuje nowy album wydawnictwa BoSz. Pochodzą z okresu renowacji zamku po austriackiej okupacji
Na rynku książki dominuje banalny obraz Wawelu: kolorowo-cukierkowy, pobożny sformatowany na potrzeby mało wymagającego turysty. Inicjatywa Zamku Królewskiego próbuje przełamać ten stereotyp: czarno-biały „Wawel” Jana Bułhaka nie schlebia masowym gustom, adresowany jest do koneserów sztuki i pasjonatów historii. W dziejach polskiej fotografii to dokument wyjątkowy.
Ojciec polskiej fotografii, gorący patriota, wreszcie pedagog i teoretyk fotografii, swoją działalność związał przede wszystkim z terenami Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
Upadek wawelskiego wzgórza
Jego zdjęcia Wilna należą do katalogu ikon polskiej fotografii, łącząc pietyzm dokumentu z malarskością obrazu. Bułhak fotografował też Lwów, Lublin, Poznań, Wołyń, Pomorze, Śląsk, Warszawę, także Kraków, ale jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta