Francuskie Niderlandy
Urodzony w Lille generał Charles de Gaulle nazywał swe rodzinne strony – żyzne i zasobne w węgiel równiny Nord-Pas de Calais – fatalną aleją.
Szerokim nadmorskim korytarzem między kanałem La Manche a Ardenami od starożytności wdzierały się ze wschodu na terytorium dzisiejszej Francji obce armie, od Celtów po Prusaków. Dzisiejsze departamenty Nord i Pas-de Calais, dawna Flandria Południowa, już w średniowieczu związane były z koroną francuską, potem należały do książąt Burgundii i przez dwa wieki do Habsburgów. Po 300 latach od ostatecznego włączenia do Francji nadal kilkadziesiąt tysięcy osób mówi tu francuskim dialektem języka flamandzkiego. Wsie, z domami z kamienia, kwadratowymi podwórkami zamkniętymi dokoła murami i gołębnikami na dachach przypominają sąsiednią belgijską Flandrię. Okolice Lille to kolebka francuskiego przemysłu ciężkiego. Kopalniom i hutom Nord-Pas de Calais Francja zawdzięcza w niemałym stopniu swą gospodarczą i militarną potęgę. Przyczynili się do jej umocnienia również polscy górnicy, których potomkowie nadal tu mieszkają.
Bouvines
Nad wsią Bouvines, zamiast szczęku oręża słychać dziś huk startujących i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta