Ile zostawimy u rejenta, zanim się wprowadzimy
Kupujący mieszkanie musi ponieść koszty związane z transakcją, a składają się na nie: wynagrodzenie notariusza, podatki oraz opłaty sądowe
Umowa sprzedaży lokalu nie będzie ważna, jeżeli nie sporządzi jej notariusz. Wizyta u rejenta jest więc niezbędna. A to niestety kosztuje. To, co zostawimy u notariusza, nie trafi jednak w całości do jego kieszeni. Część tej kwoty to podatki i opłaty sądowe.
Jakie wynagrodzenie
Notariusz określa swoje wynagrodzenie na podstawie taksy notarialnej. Zawiera ją rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. Przewiduje ono stawki maksymalne, jakie może pobrać rejent. Oznacza to, że nie może wziąć więcej, ale może mniej. Ich wysokość zależy od tego, za ile kupujemy mieszkanie. Im wyższa cena mieszkania, tym niższa procentowo stawka. Kwotowo jednak wychodzi na to, że im droższe mieszkanie kupujemy, tym opłata jest większa.
Maksymalne stawki opłaty notarialnej (w zależności od wartości jej przedmiotu) są następujące:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta