Czytelnicy pytają, dF odpowiada: Przywrócenie terminu na odwołanie od wymówienia jest dopuszczalne
Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę, a jednocześnie ustnie zaproponował podjęcie zadań na innym stanowisku na podstawie nowej umowy. Strony nie podpisały jednak kolejnego kontraktu, bo nie doszły do porozumienia w sprawie wynagrodzenia. Niestety, w międzyczasie pracownikowi upłynął termin na złożenie odwołania od wypowiedzenia do sądu pracy, a zwolniony nie zgadza się z jego uzasadnieniem. Czy może jeszcze wnioskować o przywrócenie terminu? Czy wystarczy samo wniesienie odwołania, czy konieczny jest wcześniejszy formalny wniosek o przywrócenie terminu na wniesienie odwołania? Pracownik pozostaje jeszcze w trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia.
Pracownik powinien bezzwłocznie wystąpić do właściwego sądu pracy o przywrócenie terminu na złożenie odwołania. Ponieważ zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wystąpienie przez pracownika z powództwem po terminie należy traktować jako zawierające w sobie wniosek o jego przywrócenie, wystarczy, jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta