Drzewa genealogiczne
Nie trzeba jechać w Bieszczady po najpiękniejszą złotą jesień. W arboretum dodatkowo poznamy gatunki i pochodzenie nie tylko polskich drzew
– Liść klonu ma duże i ostro zakończone ząbki‚ ale łagodne wcięcia. Ząbki jaworu są mniejsze i łagodniejsze‚ za to z ostrymi wcięciami – Piotr Banaszczak ,kierownik arboretum, tłumaczy różnicę między odmianami klonu.
Jesteśmy w Rogowie pod Skierniewicami‚ placówce doświadczalnej SGGW. Stoimy przy klonach. Klony to pasja pana Banaszczaka‚ architekta krajobrazu‚ członka Maple Society‚ międzynarodowego towarzystwa klonów.
Rogów posiada narodową kolekcję tych drzew, prawie wszystkie ze 130 gatunków rosnących na świecie. Wszystkie‚ które mogą rosnąć w klimacie środkowej Polski. Jedne są rozłożystymi krzewami‚ inne wyglądają jak pokurczone bonsai. Niektóre osiągają kilkadziesiąt metrów wysokości.
Klon strzępiastokory‚ z pochodzenia Chińczyk, ma pień pokryty cynamonową łuszczącą się korą. Zimą jego kora przybiera jeszcze intensywniejszą barwę. W Rogowie rośnie także klon cukrowy, z którego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta