Kto nie płaci alimentów, ten nie dostanie kredytu
Gminy zgłoszą niesolidnych rodziców do biur informacji gospodarczej, ale dopiero za pół roku. Przez ten czas mają się skupić na zmuszeniu ich do łożenia na dzieci
Magdalena Januszewska
Ustawa z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (DzU nr 197, poz. 1378 ze zm.) wprowadza – obok już znanych – nowe sposoby na dyscyplinowanie dłużników alimentacyjnych.
Tak jak dotychczas gminy będą ścigać z urzędu tych, na których dzieci wypłacają świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Od października postępowanie mogą też zainicjować wierzyciele – także wówczas, gdy nie otrzymują pomocy z Funduszu Alimentacyjnego (FA). Nowością jest też to, że gminy mają przekazywać informacje o zobowiązaniach dłużnika do biur informacji gospodarczej. Niesolidnemu rodzicowi trudniej będzie np. wziąć kredyt. Jest to efekt nowelizacji ustawy z 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych (DzU nr 50, poz. 424, dalej: ustawa o uig), którą przewiduje art. 38 ustawy przywracającej FA.
Gminom trzeba dać czas
Zgodnie z art. 7 ust 2a ustawy o uig gmina przekazuje do biura informację gospodarczą o zobowiązaniu albo zobowiązaniach dłużnika alimentacyjnego w razie powstania zaległości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta