Osobę, którą wcześniej zwolniliśmy, musimy niekiedy ponownie przyjąć
Przepisy nakazują nam czasami odnowienie współpracy z byłym pracownikiem. I nie tylko wtedy, gdy rozstaliśmy się z nim bez powodu albo z naruszeniem prawa
Zasadą jest, że pracodawca i pracownik mają swobodę w podejmowaniu decyzji o nawiązaniu stosunku pracy. W niektórych przypadkach przepisy jednak nakłaniają lub wręcz nakazują nam zatrudnienie osoby, z którą już raz się rozstaliśmy.
Po chorobowym
Powinniśmy w miarę możliwości znowu przyjąć pracownika, który w ciągu sześciu miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn przez niego niezawinionych zgłosi chęć powrotu niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn. Tak stanowi art. 53 § 5 kodeksu pracy. Ponowne zatrudnienie w tej sytuacji nie jest zatem bezwzględnym naszym obowiązkiem. Wyrażenie „w miarę możliwości” należy rozumieć tak: „wówczas, gdy mamy wakat na stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zainteresowanego”. Niekoniecznie musi to być ta sama posada i ta sama pensja. Zwolniony ma jednak zasygnalizować zamiar powtórnego podjęcia pracy niezwłocznie po uporaniu się np. z problemami zdrowotnymi, z których powodu zerwaliśmy z nim współpracę bez wypowiedzenia.
Przykład 1Pan Józef odbywał karę pozbawienia wolności na rok. W trakcie pobytu w więzieniu pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę zgodnie z art. 53 kodeksu pracy. Po wyjściu na wolność pan Józef wyjechał na trzy tygodnie nad morze. Następnie kilka dni przebywał w domu i dopiero potem zgłosił w kadrach chęć ponownego
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta