Darowizna nie pozbawia bliskich całej schedy
Jeśli spadkodawca przed śmiercią darował cały swój majątek, to spadkobierca może domagać się zachowku od osoby obdarowanej
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 30 stycznia 2008 r. wydanym na posiedzeniu niejawnym. To bardzo ważne orzeczenie, bo niektórzy za życia decydują się na rozdysponowanie w drodze darowizn praktycznie całego swego majątku kosztem najbliższych, którym spadek się należy na podstawie reguł dziedziczenia ustawowego. Często tak szczodrze obdarowani zostają wnukowie.
Tak właśnie postąpiła Anna K., która zanim zmarła w lutym 2004 r., aktem notarialnym darowała mieszkanie, będące praktycznie jedynym jej majątkiem, wnuczce Monice F. Anna K. sporządziła też testament w formie aktu notarialnego, wskazując w nim jako jedynego swego spadkobiercę syna Stanisława K.
Spadkobierca bez spadku
W 2006 r. Stanisław K. wystąpił do sądu przeciwko siostrzenicy, domagając się od niej wypłaty zachowku. Zażądał z tego tytułu 54 tys. zł. Do jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta