Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybrzeża Hellespontu

27 grudnia 2008 | Batalie i wodzowie wszech czasów | Grzegorz Łyś
Zatoka Anzac, w której w 1915 r. lądowali Australijczycy i Nowozelandczycy
źródło: Archiwum „Mówią Wieki"
Zatoka Anzac, w której w 1915 r. lądowali Australijczycy i Nowozelandczycy
źródło: Rzeczpospolita

Kraina nad brzegami Dardaneli, czyli antycznego Hellespontu, to pomost między Europą i Afryką. Bałkańskie krajobrazy starożytnej Tracji podzielonej dziś między Turcję, Grecję i Bułgarię – z polami kukurydzy i zbóż, plantacjami tytoniu i gajami oliwnymi – sąsiadują tu ze spalonymi słońcem wyżynami Anatolii.

Dardanele, rozdzielające europejską i azjatycką Turcję, licząca ponad 60 km długości rynna o szerokości nieprzekraczającej 6 km, w pobliżu stolicy regionu Canakkale zwęża się do zaledwie 1,2 km. Rwie nią prąd morski o prędkości ponad 8 km na godzinę, groźny nie tylko dla starożytnych żeglarzy. Na dnie cieśniny spoczywają setki wraków, w tym alianckich krążowników zatopionych podczas kampanii w Gallipoli w 1915 r. Kilka kilometrów na północ od Canakkale nurkowie wciąż poszukują szczątków zbudowanego na łodziach mostu, po którym przeprawił swe wojska Kserkses, ruszając na podbój Grecji. W tym samym prawie miejscu przebył Hellespont Aleksander Macedoński podczas swej wielkiej wyprawy do Indii.

Półwysep Gallipoli

Zachodnie brzegi półwyspu Gallipoli wyglądają niemal tak, jak zobaczyli je lądujący tu w kwietniu 1915 r. żołnierze australijscy i nowozelandzcy. Nad bezimienną wówczas plażą, dziś Anzac Cove, wznoszą się stoki niezbyt wysokich, ale stromych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8202

Spis treści
Zamów abonament