Grunt można podzielić na więcej działek
Jeśli chcemy podzielić większą nieruchomość, powinniśmy zwrócić się do gminy. Nie będzie to potrzebne, jeżeli składa się ona z działek geodezyjnie wydzielonych, zaznaczonych już w ewidencji (katastrze).
Wiadomo, że wartość kilku mniejszych działek jest z reguły wyższa niż jednej większej. Podział jest też niejednokrotnie uzasadniony życiowymi planami właściciela (np. pobudowania drugiego domu dla dzieci), a także dążeniem do zniesienia kłopotliwej często współwłasności.
Grunty rolne i leśne z ograniczeniami
Zasady podziału nieruchomości normuje ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (art. 92 – 100). Mówimy tu o gruntach budowlanych. Podziały gruntów rolnych i leśnych, gdy obejmują działki należące do większej liczby osób, reguluje ustawa o scalaniu i wymianie gruntów. Nie są natomiast oddzielnie normowane podziały pojedynczych nieruchomości rolnych i leśnych. Właściciele mogą je dzielić (sprzedawać) dowolnie, bez ograniczeń, na działki o powierzchni minimum 0,3 ha. Jeśli podział powoduje wydzielenie działek o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha, jest dopuszczalny tylko w celu regulacji granic albo powiększenia działki sąsiedniej, a także ze względu na pewne zaszłości.
Oczywiście ograniczenie to przestanie obowiązywać po zmianie planu miejscowego i przeznaczeniu gruntów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta