Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec taniego pożyczania

27 grudnia 2008 | Ekonomia | Mirosław Kuk
źródło: ITAR-TASS/pap

- Odczuwamy skutki kryzysu, który silnie dotknął również tego regionu. Na szczęście Polska należy do państw, które stosunkowo nieźle znoszą globalne załamanie gospodarcze. - mówi "Rz" Herbert Stepic, prezes Raiffeisen International Bank-Holding AG.

Rz: Jak grupa Raiffeisen radzi sobie w czasach kryzysu finansowego?

Herbert Stepic: Dotyczy to również waszego sektora bankowego. Jest zdrowy, nieskażony toksycznymi aktywami. Ale nie można sytuacji lekceważyć. Wszystkie rynki regionu odczuwają niedostatek płynności.

Dlatego jako grupa musieliśmy dostosować działania do nowych okoliczności. Po pierwsze, zadbaliśmy o zapewnienie płynności praktycznie we wszystkich naszych bankach w 17 krajach regionu po to, by być gotowym nawet na jeszcze trudniejsze czasy. Ponadto na większości rynków zaostrzyliśmy kryteria przyznawania kredytów firmom z wybranych sektorów gospodarki, zwiększyliśmy też wymagania dotyczące zabezpieczeń. Dotyczy to zwłaszcza sektorów silnie zadłużonych i uzależnionych od kredytu, jak np. nieruchomości. Zawiesiliśmy także w niektórych krajach kredytowanie osób fizycznych w walutach, takich jak jen czy frank szwajcarski. Koncentrujemy się na jeszcze skuteczniejszym zarządzaniu ryzykiem.

Czy kryzys zmienia waszą strategię w Europie Środkowej?

Nie. Nadal jesteśmy mocno przywiązani do naszej strategii silnej obecności w regionie. Wierzymy, że te rynki będą dalej motorem wzrostu Europy, chociaż ze względu na trwającą wciąż transformację mogą ucierpieć z powodu obecnego kryzysu. Może się to objawiać osłabieniem ich walut czy wyższym deficytem obrotów bieżącym. Ale i tak przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8202

Spis treści
Zamów abonament