Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem lepiej dać się zwolnić

27 grudnia 2008 | Prawo | Mateusz Rzemek

Niektóre firmy prowadzące zwolnienia proponują pracownikom mniej korzystne dla nich rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

Ta najłagodniejsza forma rozstania się z pracownikiem praktycznie odbiera mu możliwość odwołania się do sądu i walki o odszkodowanie lub przywrócenie do pracy po bezprawnym lub nieuzasadnionym zwolnieniu. Były zatrudniony może z tej drogi skorzystać jedynie, gdy pracodawca rozwiąże z nim umowę za wypowiedzeniem lub zwolni go dyscyplinarnie.

Uzasadnione zwolnienie

Zwolnienie za wypowiedzeniem pracodawca musi bowiem uzasadnić (w myśl art. 45 kodeksu pracy). Przed sądem może się więc okazać, że podana przyczyna, np. konieczność cięcia kosztów czy niska wydajność pracownika , jest fikcyjna. Zgodnie natomiast z art. 52 k.p. zwolnienie dyscyplinarne grozi zatrudnionemu wyłącznie za ciężkie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8202

Spis treści
Zamów abonament