Przeboje 2008 roku w polskiej nauce
Mijający rok wielu badaczy może uznać za bardzo udany. Dziennikarze działu nauki „Rzeczpospolitej” jak co roku dokonali autorskiego przeglądu ich dokonań. Jednak nie jest to ranking odkryć. Sporządziliśmy jedynie zestawienie tych, które naszym zdaniem stały się wizytówkami nauki polskiej i znalazły najżywszy oddźwięk w mediach.
Coraz bliżej wypatrzenia globu podobnego do Ziemi
1. Światło z oddali
Najbardziej spektakularnym osiągnięciem polskich astronomów było odkrycie najjaśniejszego rozbłysku optycznego dobiegającego do nas z wszechświata. Pierwszy zarejestrował go polski teleskop Pi of the Sky w obserwatorium Las Campanas w Chile.
Jednoczesny rozbłysk promieniowania gamma odkrył też satelita SWIFT. W kierunku źródła błysku oddalonego o 7,5 mld lat świetlnych ustawione zostały setki teleskopów. Była środa, 19 marca 2008 roku.
Przy współudziale polskich naukowców udała się najpełniejsza i najdokładniejsza obserwacja błysku opisana w magazynie „Nature” z 11 września. Rejestracja unikalnego zjawiska była możliwa dzięki aparaturze skonstruowanej przez zespół Pi of the Sky. To dwa sprzężone ze sobą teleskopy z kamerami wyposażonymi w migawki specjalnej konstrukcji. Program badawczy zaproponowali dr Grzegorz Pojmański i nieżyjący już prof. Bohdan Paczyński.
Programem kierują: dr Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, dr Grzegorz Wrochna z Instytutu Problemów Jądrowych i prof. Aleksander Filip Żarnecki z Wydziału Fizyki UW.
2. Planeta jak Ziemia
Glob obiegający swoją odległą gwiazdę odkrył międzynarodowy zespół na podstawie danych dostarczonych przez polskich badaczy z grupy OGLE (Optical Gravitational Lensing...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta