Nie każdy wyjazd serwisanta czy akwizytora będzie delegacją
Przedstawiciel handlowy jest w delegacji dopiero wtedy, gdy przekroczy granicę obszaru określonego jako stałe miejsce pracy w swoim angażu
Podróżą służbową nie będzie więc dla niego jazda po terenie tego samego województwa. Tak miejsce pracy tzw. mobilnych pracowników zinterpretował 2 lutego br. Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy >patrz ramka.
Poza województwem...
Najczęściej przedstawicielom handlowym, medycznym, serwisantom, akwizytorom miejsca pracy określamy obszarowo, np. województwo podkarpackie. Gdy wyjeżdżają poza jego teren, np. z Rzeszowa na spotkanie w Sandomierzu, kadrowe nie wiedzą, jak rozliczać taką podróż. Czy delegacją jest cała podróż pracownika, czy dopiero jej część przypadająca po przekroczeniu granicy województwa podkarpackiego?
Zgodnie z art. 775 kodeksu pracy podróżą służbową jest wykonywanie zadania służbowego na polecenie pracodawcy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Dla przedstawiciela medycznego w Podkarpackiem stałym miejscem pracy jest województwo podkarpackie. Zatem w myśl kodeksu pracy dopiero po przekroczeniu jego granic jest on w delegacji. Za taką koncepcją opowiedział się także Departament Prawny GIP. Uznał, że przy określeniu miejsca pracy jako obszaru województwa nie można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta