Wcześniejsze emerytury już niedostępne dla mianowanych samorządowców
Pracownicy, którzy mogli do końca ubiegłego roku szybciej przejść na wcześniejszą emeryturę, stracili to uprawnienie. Za to wszyscy muszą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe
Katalog praw i obowiązków pracownika samorządowego nie jest taki sam jak do 31 grudnia 2008 r. Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458, dalej nowa ustawa) wprowadziła modyfikacje. I to nie tylko kosmetyczne.
Bez wcześniejszej emerytury
W nowej ustawie nie ma odpowiednika art. 23 ustawy z 1990 r. Ten przepis pozwalał samorządowym pracownikom mianowanym przechodzić na emeryturę wcześniej niż w powszechnym wieku emerytalnym. Stanowił, że pełna emerytura przysługiwała osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., tj. mężczyźnie, który ukończył 60 lat, i kobiecie – 55 lat, jeśli mieli wymagany staż pracy a zakończenie aktywności zawodowej następowało w związku z tym, że:
- urząd (jednostka) jest likwidowany lub reorganizowany i nie ma możliwości dalszego zatrudnienia,
- pracownik nie z własnej winy utracił uprawnienia do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, a urząd nie dysponuje stanowiskiem, na które mógłby go przenieść,
- pracownik utracił na trwałe zdolności fizyczne lub psychiczne do zajmowania określonego stanowiska, co zostało potwierdzone przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a urząd nie ma stanowiska, na które mógłby go przenieść; zasada ta nie dotyczyła pracowników, którzy odmówili przyjęcia proponowanego stanowiska.
Dziś te przyczyny mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta