Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu, czyli jak rozliczać wynagrodzenie małżonka
Jeśli adwokat zlecający napisanie opinii prawnej swojej żonie zaliczy wypłacone jej wynagrodzenie do kosztów podatkowych, może mieć kłopoty. Niewykluczone, że rozliczenie to zakwestionuje fiskus
Praktyka organów podatkowych bardziej skłania się bowiem do zatrudniania osób spoza rodziny. Sprawdźmy, jak to wygląda.
Aptekarz płaci sam sobie
Czy wspólnik spółki cywilnej prowadzącej aptekę, zatrudniony w spółce na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierownika apteki może zaliczyć do kosztów podatkowych prowadzonej działalności gospodarczej swoje wynagrodzenie? W ocenie Izby Skarbowej w Warszawie takie wynagrodzenie, owszem, stanowi koszt uzyskania przychodu u pozostałych wspólników, ale na pewno nie u tego, który został zatrudniony na stanowisku kierownika apteki (interpretacja z 25 czerwca 2008 r., IPPB1/415-425/08-2/AM).
Dlaczego tak się dzieje? Odmawiając możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłacanego wspólnikowi lub jego współmałżonkowi, organy podatkowe powołują się na treść art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika. W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej to samo dotyczy małżonków i małoletnich dzieci wspólników.
Czy takie stanowisko jest słuszne? I co właściwie znaczy pojęcie „wartość pracy”?
Wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta