Odszkodowanie za skrócenie wypowiedzenia nie wyklucza odprawy
Szybsze rozwiązanie umowy z podwładnym niż po upływie kodeksowego wymówienia kosztuje. Jest droższe, jeśli redukcje wymusiła na pracodawcy trudna sytuacja na rynku
– Kryzys gospodarczy odbił się na naszej firmie. W rezultacie zwolniliśmy kilku pracowników w trybie ustawy o zwolnieniach grupowych. Tym z nich, którzy mieli trzymiesięczny okres wypowiedzenia, skróciliśmy zatrudnienie do miesiąca. Czy mamy im wypłacić i odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia, i odprawę z tytułu zwolnień grupowych? Jeśli tak, to jak je obliczyć? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Firma musi wypłacić pracownikom, którym skróciła wypowiedzenie, odszkodowanie i odprawę pieniężną przysługującą zgodnie z ustawą z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.). Inne są bowiem podstawy prawne ich nabycia i inne cele wypłaty, za to metoda obliczania taka sama.
Rekompensata z kodeksu
Jest tylko jeden przepis w kodeksie pracy, który pozwala pracodawcy jednostronnie skrócić okres wypowiedzenia. To art. 361 k.p. Firma może go zastosować, jeśli wypowiedzenie:
- dotyczy umowy o pracę na czas nieokreślony, dla której kodeksowy okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące,
- następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z przyczyn ekonomicznych lub organizacyjnych leżących po jej stronie, czyli na podstawie ustawy o zwolnieniach.
Gdy te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta