Nowy pracodawca respektuje poprzednie układy i warunki zatrudnienia
Z pracownikami przejętego zakładu nie musisz podpisywać nowych umów. Stare obowiązują, jeśli podwładni zachowują dotychczasowe stanowiska i zakresy obowiązków
Kryzys wymusza na inwestorach różne posunięcia. Mogą m.in. łączyć lub przejmować zakłady. Transfer, o którym mówi art. 231 k.p., to dla załóg z pewnością stresujące doświadczenie i duża niepewność. Przepisy gwarantują im jednak, że nie mogą na tym stracić, przynajmniej przez jakiś czas, ani dowiedzieć się o takiej transakcji w ostatniej chwili.
Informacja z wyprzedzeniem
Zazwyczaj jest to proces, do którego strony przygotowują się kilka miesięcy lub przynajmniej tygodni. Nawet gdyby całą operację udało się im zachować w tajemnicy, przynajmniej na 30 dni przed przewidywaną datą przejęcia muszą o nim powiadomić załogi.
Jeżeli u pracodawców nie ma związków zawodowych, dotychczasowy i nowy szef pisemnie informują pracowników o terminie transferu. Muszą też podać jego przyczyny, a także prawne, ekonomiczne i socjalne skutki tej operacji dla załóg. Informują także o zamierzonych działaniach w sprawie warunków zatrudnienia, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania pracowników. Taki obowiązek nakłada na nich art. 231 § 3 k.p. Oznacza to, że każdemu pracownikowi trzeba indywidualnie przekazać te informacje. Nie wystarczy więc zebranie załogi w hali produkcyjnej czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta