Inwestor płaci, a kierownik rządzi na budowie
Przedsiębiorca nie jest zazwyczaj w stanie sam poprowadzić budowy, a nawet większego remontu obiektu – musi zatrudnić fachowców z właściwymi uprawnieniami. Jednak i na nim spoczywa część obowiązków
Poza finansowaniem inwestycji inwestor zapewnia zgodnie z art. 18 prawa budowlanego prawidłową organizację procesu inwestycyjnego, czyli:
- opracowanie projektu budowlanego, a czasem i innych, np. technologicznych czy wykonawczych,
- kierownika budowy z właściwymi uprawnieniami,
- plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
- wykonanie i odbiór robót budowlanych,
- nadzór nad wykonywaniem robót budowlanych, jeśli są one skomplikowane.
Oczywiście inwestor nie wykonuje tych zadań sam, ale wynajmuje osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych. Jeżeli sam nie ma czasu, bo musi prowadzić sprawy związane z działalnością firmy, to powołuje też inwestora zastępczego.
Na zastępstwo
Właściwy inwestor powierza swoje obowiązki inwestorowi zastępczemu na podstawie umowy cywilnoprawnej. Umowa określi, jakie działania należące do prawdziwego inwestora przejmuje zastępczy. W takiej sytuacji czynności podejmowane przez inwestora zastępczego są realizowane na ryzyko inwestora właściwego. Wprawdzie art. 429 kodeksu cywilnego daje możliwość zwolnienia się z odpowiedzialności, jeżeli wykonanie danego zadania powierzy się profesjonaliście (osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta