Pierwsi w profilaktyce raka piersi
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. W naszym kraju co roku zapada na niego blisko 10 tys. pań, a według prognoz zachoruje na niego w ciągu swojego życia co 14. Polka. Ta choroba nie jest jednak jednoznaczna z wyrokiem śmierci.
– Jeżeli nowotwór jest wykryty wcześnie, może być nawet całkowicie uleczalny, a już na pewno leczenie może znacznie wydłużyć życie kobiety – uważa Katarzyna Maksimowicz, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki Raka Piersi przy Białostockim Centrum Onkologii. – Wiadomo też, że leczenie nowotworów jest bardzo drogie. Lepiej więc im zapobiegać, niż je potem leczyć.
Wojewódzki Ośrodek Koordynujący za jeden z głównych celów postawił sobie profilaktykę raka piersi. Wyniki, jakie osiągnął przez ostatnie dwa lata, stawiają go w ogólnopolskiej czołówce.
– Podlaskie jest jednym z trzech najlepszych w Polsce województw, jeśli chodzi o zgłaszalność na badania mammograficzne – mówi Katarzyna Maksimowicz. – W 2008 roku jako jedyni w Polsce odnotowaliśmy wzrost liczby osób, które zgłosiły się na te badania, podczas gdy w innych województwach liczba ta spadła.
Do bezpłatnej mammografii uprawnione są panie między 50. a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta