Jak podwładnemu dać telefon komórkowy
Przekazanie pracownikowi służbowego aparatu wraz z odpowiednim abonamentem, pomimo iż w świetle przepisów prawa pracy nie jest obowiązkiem pracodawcy, staje się na obecnym rynku pracy swego rodzaju normą
Osoby, które dostają taki bonus, to nie tylko kadra zarządzająca. Na tym tle powstaje wiele pytań o zasady powierzenia telefonu służbowego pracownikowi. Wątpliwości budzi też sposób skonstruowania ewentualnej umowy o jego używanie.
Zawarcie umowy i przekazanie aparatu
Choć przepisy prawa pracy nie kreują obowiązku zawarcia umowy o używanie telefonu komórkowego, to nie budzi wątpliwości, iż ich uregulowanie odpowiada interesom obu stron stosunku pracy. Wpływa bowiem na przejrzystość ich relacji w zakresie dotyczącym tego dodatkowego świadczenia. Zatem podobnie jak w przypadku dość powszechnie zawieranych umów o używanie samochodu służbowego, warto zawrzeć również umowę o używanie telefonu komórkowego.
Choć żadne obowiązkowe elementy tej umowy nie wynikają z przepisów prawa, to można wyróżnić kilka zasadniczych postanowień, które powinna zawierać. Są to:
- rodzaj i numer telefonu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta