Uzgodnij warunki odejścia pracownika, zanim go zatrudnisz
W umowie o pracę możesz zastrzec, że podwładny w okresie wypowiedzenia nie będzie świadczył pracy. I to mimo że kodeks pracy tego nie reguluje
Rozwiązując z pracownikiem umowę o pracę, pracodawca, co do zasady, zobowiązany jest zatrudniać go do końca okresu wypowiedzenia. Bardzo często zdarza się jednak, że szef nie widzi możliwości współpracy w tym czasie. Przyczyny tego mogą być różne, np. likwidacja stanowiska pracy, utrata zaufania i/lub zastrzeżenia co do jakości i sposobu wykonywania pracy przez pracownika albo obawa, że dalsze świadczenie pracy przez niego nie przyniesie korzyści pracodawcy, a może nawet doprowadzić do powstania szkody. W takich sytuacjach lepiej jest więc zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy.
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy nie jest uregulowane w kodeksie pracy ani w innych przepisach prawa pracy. Jednak orzecznictwo i literatura, w reakcji na powtarzające się przypadki zwalniania przez pracodawców pracowników z obowiązku świadczenia pracy i związane z tym zagadnienia, coraz częściej wypowiadają się na ten temat. Sąd Najwyższy stara się przede wszystkim udzielić odpowiedzi na pytanie: czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może nastąpić w wyniku jednostronnego oświadczenia pracodawcy, czy też konieczna jest zgoda pracownika?
Potrzebna zgoda
Biorąc pod uwagę, że za zgodą pracownika takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta